Czyli znane i nieznane gry i zabawy edukacyjne do wykorzystania w domu.

Droga Mamo, drogi Tato

W dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka dodatkowych pomysłów na  zabawy artystyczne ze swoim dzieckiem!

Życzę Wam udanej zabawy!

kids, drawing, paints-978181.jpg

Malowanie farbami

Warto używać  rożnych materiałów do malowania i  rysowania. Zaopatrz się w  pisaki, grube i  cienkie kredki, farby, akwarele.   

Dziecko  temu ze zmieniasz grubość pędzla czy kredki dziecko  ćwiczy różne chwyt ruchy i gimnastykuje rączkę.  

Możesz wykorzystać tutaj malowanie na kartce, na wielkim arkuszu papieru na podłodze,  malowanie  wydrukowanego obrazka . Możesz wykorzystać pędzle, patyczki do czyszczenia uszu, rożnego rodzaju gąbki. Możecie także malować  palcami, nogami, możecie odbijać   ręce,  stopy a potem  domalowywanie różnych części i tworzyć nowe dzieło !

Malowanie i odbijanie połówek owoców i warzyw

Na początku zabawy pokazujemy dziecku całe owoce, wąchamy , rozmawiamy z dzieckiem jak pachną owoce , jakiego są koloru, jakie są w dotyku , jak smakują.

Pokazujemy dziecku karty  z  owocami i warzywami po angielsku , czytamy nazwę i prosimy aby dziecko dopasowało owoc do obrazka. Kiedy wszystkie  owoce  znajdują się na poprawnych obrazkach prosimy aby dziecko pokazało nam dany owoc.

Następnie dziecko kroi owoc na poł każdy owoc i razem przygadamy się  co jest w środku.

W końcu nadszedł czas na odbijanie. Owoc zanurzmy w farbie i mamy gotowe pieczątki.

Podczas zabawy nadal mówimy o kolorach i nazwach owoców.

Malowanie opuszkami palców 

Przy tym ćwiczeniu powtarzamy  nazwy kolorów  oraz uczymy nowych słów np. nazwy zwierząt lub rzeczy  które za chwile namalujemy.

Wystarczy odbić opuszki palców  i ołówkiem dorysować nogi i mamy gotowe zwierzątko.

Możecie narysować :   rybki w jeziorze, myszki,  kwiaty, motyle, koty,  żaby, świnki, żółwie czy biedronki.

Odbijanie stóp i dłoni

Podobnie jak poprzednio odbijamy na kartce dłonie dziecka i stopy   a potem dokańczamy rysunki.

Tworzymy kwiatki, ryby, motyle!

Pisanie i rysowanie po mące czy cukrze  

Na tacy nasypujemy cukier, mąkę lub drobna kaszę.  Dziecko może odwzorowywać najpierw literki a potem wyrazy, możecie pisać palcem, patyczkiem, pędzelkiem.

Na początek proponuję łatwe słowa tzw CVC czyli słowa trzyliterowe . CVC słowa

children, girl, water-based paints-767034.jpg

Zanikające pismo

Jest to świetna zabawa. Dziecko ćwiczy pisanie, koncentracje ale także jest to zabawa relaksująca. Potrzebna ci będzie mąka ziemniaczana,  woda i taca. Nasyp  trochę mąki na tacę  i wymieszaj z wodą. Gęstość  zależy od Ciebie, im mniej wody tym trudniej będzie cos napisać.

Możecie pisać, rysować lub obserwować !

Pisanie i rysowanie po plecach i brzuchu

Do tej zabawy  możecie użyć wydrukowanych wcześniej słów lub po prostu możecie wymyślać proste słowa czy literki. Zadaniem dziecka jest odgadniecie co napisaliście lub narysowaliście.  Kiedy dziecko odgadnie kolej na Ciebie 😊  Dziecko rysuje lub a pisze  Ty zgadujesz!!

Wodne graffiti

Świetna zabawa na lato. Dziecko może pisać literki, kopiować słowa lub rysować  na kartonie, na płocie,  przy użyciu  wody i pędzla albo tylko palcem .

Na koniec opowiem Ci o moim szalonym pomyśle. Kiedy mieszkaliśmy w Anglii była zima ale  ciągle padał deszcz.  Wpadłam na „genialny pomysł”  zapytałam mojego syna czy chciałby pojeździć na łyżwach   😉 Oczywiście,  że chciał!!!

Wiec na podłodze w kuchni rozlałam  różne kolory farby !  Najpierw jednak  przygotowałam  go do tego ! Czyli ściągnęliśmy skarpety, spodnie i cały czas trzymałam go za rękę 😊 Było ślisko jak na prawdziwym lodowisku!!!

Jeździliśmy po różnych kolorach ucząc się ich nazw, aż zrobiła się nam tęcza a potem cała  podłoga była kolorowa  😊 było dużo śmiechu i zabawy! A na koniec oczywiście mama miała ręce pełne roboty bo ktoś musiał ta farbę  posprzątać !!

Pozdrawiam Eliza

background, art, abstract-2715778.jpg

Similar Posts