Z metoda „Phonics „ spotkałam się pracując w szkole brytyjskiej.  W Wielkiej Brytanii  dzieci uczą się czytać z wykorzystaniem tej metody.

Na rynku jest wiele dostępnych programów wykorzystujących ta metodologie np. Bug Club Phonics, Essential Letters and Sounds, FFT Success for All Phonics, Floppy’s Phonics , Jolly Phonics i inne.

child, girl, book-857021.jpg
person, child, book-5582976.jpg

Dlaczego fonetyka?

Jak wiesz angielski jest językiem w  który wyrazy czyta się inaczej niż pisze.  Dlatego wydaje się, że  jest językiem dość trudnym nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci. W alfabecie angielskim występuje  26 liter ale aż  42  różnych głosek w tym literki i dwuznaki, które warto poznać i zapamiętać!

Osobiści byłam zdumiona widząc jak  4 latki potrafią czytać samodzielnie łatwe książeczki.  A jak wiemy, czytając dziecko uczy się  i zapamiętuje nowe słówka i zwroty. 

W jaki sposób uczą się małe dzieci czytania?

Dziecko w klasie zerowej (Reception) poznaje literki ale nie zaczynając od alfabetu! Dziecko poznaje zapis literki i jej fonetyczne brzmienie.

Zapamiętuje literki poprzez słuchanie,  pokazywanie i pisanie . Kolejnym krokiem  jest rozpoznawanie głosek  w wyrazach , szukanie  głosek  podczas różnych gier i zabaw. A następnie dziecko łączy poszczególne dźwięki w wyraz.

Nauczanie odbywa się w miłej atmosferze, z wykorzystaniem gier , zabaw, story telling  i różnych przyjaznych dziecku ćwiczeń .

Główne korzyści z  nauczania Phonics:

  • Badania pokazują, że  nauka czytania z wykorzystaniem tej metodologii jest bardzo efektywna.
  • Literki wprowadzane są  w systematyczny i uporządkowany sposób. Zaczynając od najprostszych dźwięków – głosek  do bardziej skomplikowane. Nigdy nie w kolejności w jakiej literki występują  w alfabecie.
  • Dzieci uczą się aktywnie z wykorzystaniem różnych zmysłów i   poprzez zabawę
  • Dzięki tej metodzie dzieci w wieku 4- 7 lat zdobywają mocną   podstawę językową   i uczą się poprawnych nawyków językowych
  • Dziecko rozpoznaje  głoski, łączy je  w wyrazy dzięki temu jest w stanie później poprawnie pisać skomplikowane  nowe wyrazy
  • Kolejność wprowadzania  liter jest tak ułożona aby dziecko  już po poznaniu  kilku liter było w stanie  poprawnie czytać trzy literowe wyrazy
  • Badania wykazują, że  dzieci, które przeszły przez taki proces edukacji  czytają z łatwością i płynnie a samo  czytanie sprawia im przyjemność
  • Badania wykazują także, że dzieci,  które uczone są wg tej metodologii lepiej czytają od rówieśników,  którzy uczyli się słów  na pamięć

Takie podejście do nauczania  czytania po angielsku jest przyjazne dla dzieci z trudnościami np. z dysleksją.

Skąd pomysł na kurs online ?

Widząc, jak łatwo i szybko dzieci są w stanie nauczyć się poprawnie czytać po angielsku , zaczęłam stosować te metody w pracy z moimi uczniami i moim synem.

Zauważyłam szybkie i   ogromne postępy. Zaczęłam się  zastanawiać w jaki sposób wykorzystać tą wiedze i jak wprowadzić te metody do nauki angielskiego dzieci z rożnych stron  świata. Widziałam bowiem, że ze wiele  dzieci rozumie język  angielski ale  samo czytanie sprawia im ogromna trudność i nie sięgają po książki  pisane  w języku angielskim.  A samo czytanie przynosi wiele korzyści dla rozwoju intelektualnego dziecka.

Podczas pandemii mając więcej czasu zaczęłam opracowywać pogram do nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 4- 8 lat  w oparciu o metodologię  phonics.

Dzięki temu programowi  moi 4 letni uczniowie uczą się  nie tylko mówi, pisać ale także czytać.  

Tutaj znajdziesz dostęp do kursu.

Moja  rada na koniec.

Jeśli chcesz  aby twoje dziecko potrafiło  czytać poprawnie  po angielsku a potem uczyć się samodzielnie skorzystaj z metod jakimi uczą się dzieci w Wielkiej Brytanii.  Zainwestuj czas w naukę phonics a zobaczysz jak szybko Twoje dziecko pokocha czytanie i język angielski.

Similar Posts